Barátom a fizika

Kalászsuli_nyolcadikos_fizika

Kalászsuli_nyolcadikos_fizika

3. Áramforrások (34. oldal)

II. Az elektromos áram

2020. január 28. - adecker

A zárt áramkörben áramforrásra van szükség, hogy a töltések egy irányban folyamatosan áramoljanak. Beszéltem-írtam már arról, hogy az áramkört vízvezetékhez is lehet hasonlítani. Ebben az esetben az áramforrás a szivattyú szerepét játszaná. 

Nos, ezeket az áramforrásokat tekintjük át most röviden. Első észrevétel lehet, hogy ezeket a működés időtartama szerint osztályozhatjuk.
- pillanatnyi          kondenzátor
- tartós                   elem, akkumulátor

Második osztályozási szempont lehet a működési elv:
- kémiai folyamatokkal                    elem, aksi
- mozgási energiát használva        dinamó, generátor
- fényenergiát átalakítva                 napelem 
állítják elő az áramot.

Elem: elektrolit folyadékban oldódó két különböző fém. Különbözőnek kell lenni, hogy töltéskülönbség/feszültség alakuljon ki közöttük.

galvanelem.png

Akkumulátor: két azonos* fém + folyadék. Ezek feltöltés hatására különbözőek lesznek. A különbözőségük biztosítja a töltéskülönbséget. Ez tulajdonképpen feltölthető elem. Azért kell eredetileg azonos fémből készíteni az elektródákat, hogy az elhasználódás/kisülés után a feltöltés hatására megint újraindulhasson a töltések áramlása, azaz újraindulhasson a ciklus. 
A visszaállás természetesen soha sem tökéletes, tehát az akku sok-sok kisülés-töltés után tönkremegy.

li-ion_aksi.png

* az azonosság úgy értendő, hogy kémiailag nagyon hasonló tulajdonságúak, mert így az ionok mindkét irányban képesek áramlani, attól függően, melyik elektródán van a töltéshiány.  

Napelem: amiről elég annyit tudni, hogy ez is egyenáramot állít elő a Nap elektromágneses hullámjaiból (gyakorlatilag a sugárzás látható fénytartományából) és akkumulátorokba táplálja a töltéseket vagy még egy berendezés segítségével a váltakozó árammal működő elektromos hálózatba táplálja.

FONTOS: a fenti áramforrások mind környezetszennyező anyagokat tartalmaznak, tehát ezeket ne a háztartási szemétbe dobjátok, hanem a szelektív gyűjtőbe!!!

A váltakozó áramot előállító áramforrásokat később tárgyalom. Ezek a dinamó és a generátor lesznek.

HF: munkafüzet 28. oldal 2. 5. 7. 9. 12. feladatok

A bejegyzés trackback címe:

https://ks-8f.blog.hu/api/trackback/id/tr315429226

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása