Barátom a fizika

Kalászsuli_nyolcadikos_fizika

Kalászsuli_nyolcadikos_fizika

Szorgalmi feladat szünetre

Használd az eszedet!

2019. december 26. - adecker

Ha van kedved, időd, energiád, oldd meg ezeket a feladatokat a szünet magányában! Leosztályozom és ha tetszik a jegy, be is írom a naplóba. Ezzel javíthatsz. 1. Ha bőrrel megdörzsölünk egy üvegrudat, akkor mindkét test feltöltődik. Mit tudunk mondani töltésük előjeléről és nagyságáról? 2.…

Tovább

8. Összefoglalás (27. oldal)

Nézzétek meg, mi fontos, mit kell mindenképpen megtanulni a tankönyvírók szerint. Figyelem, sokkal fontosabb általában a posztjaim gondolatmenetét, logikáját megérteni, mert azt lehet a későbbiekben korlátok nélkül, mindenhol alkalmazni. Ezek a 'bebiflázandó' mondatok csak lexikális tudást…

Tovább

7. Az áram hatásai (23. oldal)

I. Elektromos alapjelenségek

Az elektromos áramot általában - hő, - fény, - kémiai, - mágneses, - mechanikai,- biológiai,- élettani hatásai alapján észleljük. Azért kell ezzel foglalkozni, mert a természettudományokban nagyon jól lehet az ezzel kapcsolatos ismereteket hasznosítani. De még ennél is fontosabb, hogy az…

Tovább

6. Ellenállás, Ohm törvénye (20. oldal)

I. Elektromos alapjelenségek

Georg Simon Ohm az 1820-as években megfigyelte, hogy 1/ egy elágazás nélküli áramkörben az áramerősség mindenütt ugyanakkora és2/ a fogyasztó két pólusa között mért feszültség (lásd előző lecke) és a rajta átfolyó áram erőssége között egyenes arányosság van. (más szóval U/I állandó)3/ ez a fenti…

Tovább

5. Feszültség, feszültségmérés (18. oldal)

I. Elektromos alapjelenségek

A feszültséggel kapcsolatban szót tudok ejteni az elektromos mező energiájáról. Korábban már beszéltünk erről az új és megfoghatatlan fogalomról: a fizikai mezőről. A elektromos mező mellett szó volt a mágneses és a gravitációs mezőről, térről is. Az bennük a fura, és elsőre felfoghatatlan, hogy…

Tovább

4. Áramkörök (15. oldal)

I. Elektromos alapjelenségek

Az előző leckében szóba került az áramkör. Ennek tulajdonságait majd később fogom feldolgozni, "2. A fogyasztók soros és párhuzamos kapcsolása (31. oldal)" c. posztban. Most csak az alkotórészeket vegyük sorra, mert ugye áramköröket ezekből kell összerakni. A korábbi posztban már írtam egy-két szót…

Tovább

3. Mozgó töltések, az elektromos áram (12. oldal)

I. Elektromos alapjelenségek

Láttad, hogy a két elektroszkóp összekötésével az egyikről a másikra töltéseket vittem át a tankönyv 1. kísérlete szerint. A képen látható ennek az átvitelnek a magyarázata. Ezzel a demonstrációval térünk át a nyugvó elektromos töltések vizsgálatáról a mozgó töltésekre. Amint az előző posztban…

Tovább

2. Atomok, elektronok, vezetők, szigetelők (9. oldal)

I. Elektromos alapjelenségek

Ahogy szokták mondani, már a régi görögök is .... Nos a görögök felfedezték, hogy bizonyos anyagok vonzzák vagy taszítják egymást a feltöltés (dörzsölés) után. De baj volt, hogy hamar elveszítették az anyagok ezt a tulajdonságukat, így 'ipari' felhasználásra nem került sor. A pozitív és a negatív…

Tovább
süti beállítások módosítása