Ennek a leckének a nagy része már gyerekjátékokból ismert számotokra és mágnest is bizonyára mindenki fogott a kezében. Az iránytű például egy kis, vékony, tengely körül elfordulni tudó mágnes. Az órán egy-két mágneses tulajdonságot szemléltettem is. Viszont a mágneses mező valószínűleg újdonság számotokra. Ezért a mágnes tulajdonságait gyorsan nézzük át és helyezzük a hangsúlyt a mágneses mezővel való ismerkedésre.
Már csak azért is, mert a fizikai mező, a fizikai erőtér nem kézzelfogható, ennek megtapasztalása leginkább közvetetten történik. Az erőtér fogalma sem fordult elő az eddigi életetek során. Az erőteret nem lehet látni, elképzelni pedig elég nehéz a kamaszkori tudati fejlettségi szinten. Tehát nem baj, ha elsőre fura, talán érthetetlen is. Lényeg, hogy kezdjetek el vele ismerkedni, majd kiteljesedik az ismeretetek.
Egy külön posztban irok a fizikai erőterekről nektek. Egy erőteret már szerencsére ismertek, hiszen a gravitáció ismert számotokra. Nos a gravitáció is egy erőtér hatása, megnyilvánulása. A gravitáció kutatásában egy magyar tudós, Eötvös Lóránd ért el világraszóló eredményeket. Ezért nevét a fizikusvilág jól ismeri.
Tehát a mágnesről: A mágnest a kínaiak is és a görögök is ismerték és már a 7-8. században iránytűnek használták. A valódi, úgynevezett állandó (v. latinul permanens) mágnes egy különleges tulajdonságú érc.
1/ Vonzza a vasat és sok fémet. Sőt egy-két speciális fémet mágnesezni is lehet vele.
2/ Rúd, hasáb alakra formázva az egyik végén vonzza a másik mágnest, a másik végén pedig taszítja. Ezeket a 'végeket', pólusokat Déli és Északi pólusoknak nevezték el. Középen pedig nincs ilyen vonzó, taszító hatása.*
3/ Ha kettétörjük, akkor megint két pólus alakul ki, az Északi és a Déli pólust nem lehet szétválasztani. Azt mondják, hogy NINCS MÁGNESES MONOPÓLUS.
A mágnesrúdnak tehát két (É - D, illetve nemzetközi jelöléssel N - S**) pólusa van. Az azonos pólusok taszítják, az ellentétesek vonzzák egymást.
Az elején azt írtam, hogy van állandó mágnes. Ezek szerint van 'ideiglenes' mágnes is. Nos valóban létezik ilyen, ezt hívják lágyvasnak.
A lágyvas mágnesezhető, de csak igen rövid ideig tartja meg mágneses tulajdonságát, vagyis a mágnesezés (mágnessel dörzsölés) után pár másodpercig viselkedik mágnesként. Ez után azonnal (esetleg max. 1-2 másodperc múlva) elveszti a vonzó, taszító erejét.
Az acél, az edzett vas viszonylag hosszú ideig őrzi meg mágnességét, de idővel ez is visszatér nem-mágnes állapotba.
Előreszaladok, de meg kell említenem: Van még egy nagyon fontos mágnesfajta, az elektromágnes. Ennek létrejöttéről később fogunk beszélni, most cak az a fontos, hogy tudjatok róla és tudjátok, mi is az. Ez egy lágyvas, ami az elektromos árammal mágnesezhető. Nagyon-nagyon fontos tulajdonsága, hogy amikor van áram, akkor mágnes, amikor nincs, akkor nem mágnes. Tehát pp úgy ki-be kapcsolható, mint a szobában a lámpa.
Tehát 2 fajta fontos mágnes van, az előbb felsorolt állandó/permanens mágnes és az elektromágnes (az el.mágnesként alkalmazott lágyvas)
A Földnek is van mágneses tulajdonsága, a Föld egy hatalmas mágnesként viselkedik. Ez okozza sarki fényt (aurea borealis) és e miatt működik az iránytű.
VIGYÁZAT! A Föld földrajzi Északi sarka közelében van a 'Föld'-mágnes Déli pólusa és ezek szerint a földrajzi D-i sarok és a mágneses É-i pólus is igen közel van egymáshoz. Nagyon érdekes jelenség, hogy a mágneses pólusok
- vándorolnak és egymástól függetlenül teszik ezt. A változás sebessége nagyjából 15 km/év mindkét pólusnál.
- irányt is váltanak 1-2 millió évente. Tehát pár millió évvel ezelőtt az kellett volna írnom, hogy a Föld földrajzi Északi sarka közelében van a 'Föld'-mágnes Északi pólusa és ...
A fizikai erőtérrel kezdtem. Azért, mert a mágnesnek is van erőtere, ez a mágneses erőtér. Tehát a hatalmas Föld-mágnesnek is van erőtere. A jobb oldali ábra ezt mutatja, szemlélteti. A bal oldalon pár egyszerű mágnesrúd erőtere látható. Hangsúlyozom, ez szemléltetés. Semmiféle valódi vonal nincs a mágneses erőtérben és semelyik erőtérben sem! Kialakult az az elnevezés, hogy ezeket a vonalakat "erővonal"-nak mondjuk. Egyszerűen a vasreszelék és annak vonalas elhelyezkedése jól mutatja a mágnes hatását. Az erőtérrel foglalkozó posztomban majd megbeszéljük ezt részletesebben.
![]() |
Ennek a mágneses erőtérnek és az erővonalaknak, illetve elhelyezkedésüknek fontos, nagyon fontos szerepük van az elektromosság jelenségeiben és azok alkalmazásaiban. Erről szólnak a következő órák/posztok.
HF: munkafüzet 41. oldal feladatai
* Ha nem rúd, hanem természetes érc formában van, akkor is van két legerősebb része, ez a két ellentétes pólus.
** North és South